120 let po inaugurační jízdě...

Pavel Kopáček
Foto: František Prosecký

...se vydala řada tatrovek, aby uctila bezmála jedno a čtvrt století od doby, kdy se průkopnický NW Präsident vydal na proslulou cestu z Kopřivnice do Vídně!

Protože se jedná o výběr z fotek jednoho z účastníků, nebudeme popisovat detaily oné jízdy z roku 1897, ale zaměříme se na současnost, tj. do třetího červnového měsíce 2017.

Skupina nadšenců a tatrováckých srdcařů z VCC Bystřice nad Pernštejnem se vydala 21. června po vlastní ose do Bratislavy a Vídně, cestou přibírala další účastníky a nevynechávala ani návštěvy přátel a jejich veteranských exposic, ať již veřejných či soukromých.

Ve čtvrtek 22. června se celý proud vozů nejslavnější české značky vydal z rakouské metropole (jak je už vžitým obyčejem – v obráceném gardu jízdy Präsidentu) s cílem v Brně.

Den poté se kolona přesunula do Kopřivnice, aby zhlédla nejen známé podnikové museum, ale i zkušební polygon a flotilu nejnovějších tatrováckých konstrukcí (mezi nimiž už asi nikdy nebudou osobní vozy).

V sobotu 24. června se osádky rozloučily s Kopřivnicí i ostatními tatrováky, aby všichni během dne pohodovou jízdou dorazili do svých domovů.

Některé zúčastněné stroje můžete vidět na tatrováckých setkáních, vozy bystřických nadšenců pak v bývalém lihovaru v Bystřici nad Pernštejnem, proměněném úsilím rodiny Proseckých v nádherné museum.

Takže tyto řádky berte nejen jako zprávu o zajímavé akci, ale i jako pozvánku do příjemně chladivých a opravdu historických prostor bystřického musea. Že jste tam už byli? No a co! My jsme tam byli mnohokrát a pořád je tam co nalézat a co obdivovat!

Za poskytnuté snímky děkujeme panu Františku Proseckému!

Breaky pro policii a další zásahové jednotky jsou velmi zajímavé, ale nesmírně vzácné exempláře
Tatrovácká slavnost na vídeňském musejním nádvoří...
...a replika stroje, kterým to všechno začalo (original je v NTM a jeho zprovoznění se těžko dočkáme)
Chládek přívítaly nejen stařenky z Kopřivnické vozovky, ale přišel vhod i posádkám
Velmi raritní skříňová Tatra 128 z kolekce slovenského sběratele
Slavná hasičská Tatra 70 kopřivnického VCC
Dakarský special na domácí půdě
Elegantní Tatra 75 dokazuje, že to jde i bez cukrátkových barev a navíc s důstojným vzhledem
Tatra 813 4x4 s jeřábovou nástavbou je dnes pro mnohé překvapením
Podívat se přijela i osádka „Bohyně“ a „Kachny“
Vydáno dne: 29.06.2017 - 19:27