Bästnäs – hřbitov na kraji Švédska

Text a foto: Michal Primák

Moc podobných míst na autoveteránské mapě Evropy již není. Není divu. Z objektů zájmu pravověrných milovníků staré techniky se staly objekty zájmu sběratelů, obchodníků, šmelinářů.... Jich je stále více a aut a náhradních dílů na ně stále méně. A tak i to, co bylo před dvaceti lety vyhazováno jako zničené, se dnes náročně renovuje. Jedním z míst, kde můžete navštívit pravý automobilový hřbitov, je švédský Bästnäs. Malá osada na kraji Švédska skýtá několik desítek vraků automobilů z různých let minulého století.

Vrakoviště v malé osadě Bästnäs na jihozápadě Švédsko vzniklo krátce po druhé světové válce. Blízkost norských hranic nebyla zvolena náhodně. V sousední zemi byl totiž dovoz ojetých automobilů zakázán. Černý trh přes hranici fungoval ale velmi dobře. Pašovalo se vše - potraviny, zbraně, munice z války, ale také právě auta - trofejní a ojetiny ze Švédska do Norska. Protože byl dovoz aut nelegální, převážely se rozebrané. A právě Bästnäs bylo místem, kde se vozy rozebíraly. Přes hranice šly v bednách rozebrané. Když byl import do Norska povolen, fungovalo místo dál jako vrakoviště a obchod s náhradními díly. Přibývaly mladší vozy k těm, které tu ještě zůstaly nerozebrané. Obchod postupně slábl, s aut se stávaly staré nepotřebné vraky, a ještě později automobilové veterány. To již ale jejich stav byl žalostný. Co zůstalo, poznamenala příroda a později nájezdy zlodějů.

Dnes je místo v zájmu milovníků veteránů. Vraky, poházené po lese či srovnané na louce jsou již jen skutečně jen hřbitovem. A jako takové si zaslouží jistou pietu. I přestože domy majitele celého vrakoviště byly více než sedmdesátkrát vykradené, přesto umožňuje návštěvu tohoto místa. Avšak vlezete-li tam, kam nemáte, tedy dovnitř některé nemovitosti, nedivte se, že se můžete vážně zranit nebo i zemřít. Neměli jste tam nerespektovat ceduli na dveřích, která vás před nastraženými pastmi varovala. 

Vydáno dne: 28.09.2016 - 15:58