Hledá se Beruška

Michal Primák

Prach vzdálených míst, řev vytočeného slabého motoru, drncání po špatných cestách a cíl tisíce kilometrů daleko… Má taková cesta, která se víc blíží expedici než obyčejné cestě, vůbec nějaký cíl? Většinou je cílem cesta samotná. A v tomto případě to platí do posledního puntíku.

Mockrát jsem v minulosti přemýšlel nad svojí dlouhou Cestou. Inspirovala mne cesta Simkou po Africe v roce 1967. Později jsem připravoval auto pro cestu do Nepálu, ale v zemích na trase se začalo válčit. Na začátku své Cesty tak stojím až dnes. 

Rozhodl jsem se spojit svou chuť po dlouhé Cestě a poznání neznámých končin s charitativní akcí a zúčastnit se věhlasné Mongol Rally - a to již příští léto. Cesta povede z Prahy na východ, do ruského Ulan-Ude. Celkem mne čeká kolem 26 tisíc km.

Auto, které bude mým společníkem, bylo od počátku jasné. Tedy jasné… Zvažoval jsem velmi dlouho dva možné vozy. Oba byly malé, s motorem do jednoho litru, a oba velmi staré. Nakonec jsem se rozhodl pro Škodu 100. Již jsem jednu kdysi dááávno vlastnil; a mít teď v garáži dvě Simky 1000 je zbytečnost.

Má první Škoda 100, kterou jsem měl v devatenácti letech, měla do veterána hodně daleko. V tehdejších letech se jednalo o běžné druhé auto v rodině. Její stav byl sice „motoricky v pořádku“, ale vzhled vozu byl poplatný době, mé finanční situaci vojáka základní služby a neznalosti hodnoty originality auta, koupeného za 4000 korun. Dostala tehdy jméno Beruška a najezdil jsem s ní prvních třicet tisíc kilometrů.

Pro svoji cestu, jejíž trasu vám představím příště, hledám tedy Berušku II.

Měla by být v dobrém technickém stavu, ne však v takovém, aby mi bylo líto jí upravit pro cesty. Stačí dobrá karoserie, lak není důležitý, úpravy interiéru taky nevadí, technicky nejlépe plně funkční. Sice veškerá technika projde revizí a opravami, ale nepotřebuji dělat celou renovaci, protože tu už ve vedlejší garáži provádím na jiném autě. Důležité jsou převoditelné doklady. A vzhledem k tomu, že z cesty chceme natočit film a vydat knížku a náklady na účast a cestu nejsou vůbec malé, je pro mne důležitá také cena.

Takže pokud víte o nějakém vhodném vozidle k mání, dejte mi prosím vědět. Předem děkuji!

Beruška II. nepojede sama. Společnost jí bude dělat Barkas 1000, řízený kamarádem. Ten již máme a představím vám ho v příštím článku.

Beruška 1.
Beruška 1.
Vydáno dne: 17.04.2017 - 16:42