Overland - festival autonomádů

Michal Primák

Ne každé ráno pracovního týdne je třeba začít pracovat. A už vůbec ne to páteční ráno. A v žádném případě takový pátek, kdy v diáři svítí červeným písmem – Overland.

Pravda, tak úplně bez práce to dnes nebude. Místo na východ musím nejprve zamířit, z pracovních důvodů, na sever. Ale práce mi nezabere víc než dvacet minut.  Od polských hranic se přesouvám k Liberci, kde mi kamarád Michal pomohl sehnat Škodu 100 pro expedici Asií příští rok. Ani zde jsem se nezdržel dlouho. Škodovka byla dobrá, motor vrčel, doklady měla a naopak neměla korozi. Sice byla taky utopená, ale není to moderní stroj prošpikovaný elektronikou, takže co řešit. Konečně se mohu věnovat dnešnímu cíli. Čeká mne cesta na Overland – festival autonomádů. K cestovatelům, jež zvolili za způsob svého cestování automobil, se řadím prakticky od chvíle, kdy jsem dostal řidičák. Dnes ale nejedu na sraz veteránů do dalekých zemí, jak jsem jezdil dlouhé roky. A už vůbec zmíněnou akci nepořádám, ač jsem připravil kolem tří či čtyř desítek akcí. Dnes jedu tak trochu inkognito. Žádný expediční speciál, ani žádný veterán či motorka. 

Postarším Fordem Mondeo, koupeným včera pro pojíždění kolem domu, když jsem zrovna tady v Česku, se blížím k Liberci.  V kufru je PB bomba s vařičem, spacák a pár dalších nezbytností. Záhy tam přibude batoh Hanky, která mne na facebooku oslovila pro spolujízdu. Alespoň bude s kým kecat, když nehraje radio. Jana jede do Litomyšle, což mám na cestě. Když se chystám v Litomyšli jí vysadit, zahlédnu stopaře. Tak se obměňuje společnost a Tomáše beru ke Svitavám. No vida, jak ta cesta ubíhá. Od Svitav je cesta tišší, za to rychlejší. V podvečer jsem kousek pod Žilinou v příjemném campu Slunečné skály. Zde již stojí několik expedičních speciálů, upravených dodávek, cestovních motocyklů a dalších strojů. Večer běží kolo přednášek, spojených s promítáním.

Nebudu se rozepisovat o programu této skvělé akce. Zmíním se ale o několika vozidlech, která věkem spadají do kategorie veteránů, avšak nenajdete je nablýskané při soutěžích elegance. Tyto stroje spíš než leštěnku znají prach cest, jejich pneumatiky nepoznaly hladkou dlažbu výstavních síní, místo nich bojují s ostrými kameny náročných cest a místo poháru elegance získávají samolepky na karoserii. Ale obdivu se jim dostává stejně. A možná upřímnějšího. Neboť co dokázaly tyto stroje na svých cestách, si obdiv neoddiskutovatelně zaslouží.

Můžeme se bavit o tom, zda je či není škoda takové stroje trápit v podmínkách, ve kterých jezdí. V drtivé většině by dávno skončily v hutích nebo na špalcích, coby zdroje náhradních dílů. Takhle je nejen prodloužen jejich život, ale dostaly i patřičnou péči, aby svého majitele dovezli nejen co nejdál, ale hlavně zpět. A až přijde správný čas, mohou se zapříčiněním šikovných rukou proměnit v toho veterána, od jehož laku se bude odrážet odpolední slunce na českých náměstích při srazech.

Ale zpátky na plochu kempu. Co vše zde bylo k vidění? Pojďte s námi nahlédnout do galerie a třeba si představit, jaké by to bylo, vydat se dále než do vedlejšího města na sraz…

Miluju tyto prastaré krásné Mercedesy. Ač nemají výkonu, koroze je na denním pořádku, tak žádné cestovatelské auto nemá takový styl.
Rozličné Toyoty Land Cruiser jsou tím pravým, pokud jezdíte max. ve dvou a potřebujete zdolávat i nějaký ten terén.
V kategorii malých dodávek kraluje odjakživa jiná značka – Volkswagen a její generace „busíků“.
A když nemáte moc peněz a jste i prostorově skromnější, můžete vzít na cestu i Malucha.
Anebo to raději vzít za opačný konec provazu a vyrazit s Fordem Bronco? Tento vůz vám jistě pomůže s výběrem zemí, jenž navštívit. Hlavním ukazatelem bude asi cena benzínu.
Škoda 100 zvaná Barča je starší sestřičkou mé Berušky 2.
Na letošní Mongol Rallye se chystá i tento pěkný Wartburg 353 Tourist. Těším se na dojmy posádky.
Americká klasika pro trávení času na cestách. Dvojčata Chevrolet Van a GMC Vandura
V kategorii malých dodávek kraluje odjakživa jiná značka – Volkswagen a její generace „busíků“.
Mitsubishi L300 právě vstupuje do věku veteránů
Vydáno dne: 14.05.2017 - 21:33