Skvosty s vůní benzínu míří do depa. Chystá se přehlídka historických i současných automobilů

TZ, mc

Nadační fond Plzeň sobě pracuje na sestavení unikátní a jedinečné sbírky automobilových skvostů, které návštěvníkům odhalí o víkendu 21.–23. července 2017. V historicky první expozici nazvané Skvosty s vůní benzínu budou moci obdivovat sběratelské lahůdky nejrůznějších značek. V areálu bývalého depa dopravních podniků zaparkuje na dvě stě historických automobilů i moderních bouráků.

K městu Plzni technika i automobilový průmysl neodmyslitelně patří. Po první světové válce se v plzeňské Škodovce vyráběly nejluxusnější vozy své doby – Škoda Hispano Suiza. Dále jsou s Plzní spojeny parní nákladní automobily Sentinel nebo od 70. let firma Metalex, která vyráběla a dodávala závodní vozy téměř do celého východního bloku,“ uvádí  předseda Nadačního fondu Plzeň sobě Roman Jurečko. Podle něho je škoda, že v západočeské metropoli není k vidění žádná stálá expozice automobilů či historických vozidel. „Plzeň si takovouto unikátní sbírku zaslouží. Mnoho z vozů je častokrát „uvězněno“ v garážích a špatných podmínkách neslučujících se s dlouhodobou životností automobilových veteránů. Areál DEPO2015, kde tyto skvosty lidem předvedeme, je díky svému industriálnímu charakteru tím nejvhodnějším místem,“ věří Roman Jurečko.

Chystanou třídenní akci si nenechá ujít známý automobilový nadšenec a plzeňský moderátor Míra Hejda: „Jsou auta, na která se stačí jen dívat na obrázku a dostaví se neskutečná euforie. Co teprve, když takové skvosty uvidíte v Plzni naživo!“

A je na co se těšit. V hlavních rolích se představí Bugatti T35 Elišky Junkové z roku 1924 i jeho mladší bratr, luxusní Bugatti Veyron, který z celé republiky vlastní pouze dva Češi. Závodní automobil Bugatti T35 navrhl a zkonstruoval Italo-Francouz Ettore Bugatti v roce 1924. Kromě skvělých jízdních vlastností se vyznačoval i nádhernou karosérií, který z něj rychle udělal oblíbený sportovní vůz pro bohaté a zároveň jeden z nejúspěšnějších soutěžních vozů všech dob. V Čechách, kam se dostalo jen asi patnáct kousků, ho proslavila Eliška Junková, když v roce 1928 obsadila páté místo v závodě Targa Florio. Plzeňané mohli závodnici v modré bugatce vidět během rychlostního závodu do vrchu na trase Lochotín-Třemošná.

Příležitostně brázdí plzeňské silnice také  další slavný veterán, Hakar z roku 1950, nesoucí ve jméně místo svého narození: Hradec Králové. Je jediným automobilem svého druhu na světě. V padesátých letech se stal legendou československých rallye, v roce 1958 HAKAR na závodních tratích skončil. Jeden z vzácných exemplářů vlastní Plzeňan František Čečil. „Mám ho především pro radost, ale také pro výstavy, přehlídky a hlavně pro veteránské závody,“ říká sběratel a viceprezident Autoklubu ČR pro mimosportovní činnosti a předseda Asociace Veteran Car Clubů AČR František Čečil. V roce 1995 si s ním dojel pro druhé místo v okruhovém mistrovství Evropy historických závodních automobilů, dalších deset let pak jezdil Mistrovství Evropy v závodech do vrchu historických automobilů, dvakrát ho dokonce vyhrál.

Na přehlídce nebude chybět ani ozdoba veteránských srazů Mercedes-Benz 190 SL. Značně oblíbený sportovní automobil se vyráběl v letech 1955 až 1963 v Německu, jeho elegantní tvary oceňovali i filmaři. Diváci ho znají například z filmu „Deset tisíc ložnic“, kde se v něm proháněly hvězdy Grace Kelly a Frank Sinatra.

Mezi další lahůdky se řadí okřídlená legenda Mercedes Gullwing, zařazený v anketě Auto století mezi stovku nejvýznamnějších aut dvacátého století, nebo luxusní sporťák Jaguar XJ220, kterých bylo vyrobeno pouhých 282 kusů.

Skvosty s vůní benzínu slibují nadchnout automobilové profesionály, závodníky, sběratele a znalce i milovníky rychlých kol všech věkových kategorií. Kromě rozsáhlé sbírky noblesních historických sporťáků, luxusních limuzín, ale i legendárních Velorexů či užitkových vozů bude k vidění také umění spojené s láskou k motorům a zábavný program pro celou rodinu. Akce nabídne jízdu na motokárách, kvalitní pouliční občerstvení, hudbu, přednášky, výtvarné umění, design, filmy s automobilovou tematikou i workshopy pro děti.

Vstupné se bude pohybovat v rozmezí 190 – 250 Kč (jednodenní a celofestivalová akreditace).

Podrobnosti k akci budou postupně zveřejněny na webu www.skvosty-plzen.cz.

Vydáno dne: 11.07.2017 - 21:15