Tipy na zajímavé musejní exposice (3. část)

Pavel Kopáček
Foto Michal Kouba, Miroslav Sita

Ne snad, že by se blížilo datum oficiálního otevření památek (nakonec, pro soukromé exposice to stejně neplatí), ale máme tu pro vás dvě pozoruhodnosti, které by ve vašem výletním plánovači chybět neměly. A do obou pamětních síní historie dopravy vezměte celou rodinku, všude si paní domu i vaše ratolesti přijdou na své!

  

Linkový ŠL11 a dálkový ŠL11 Turist patří k nezapomenutelným strojům našich dálnic, silnic a silniček
Kdy jste naposledy viděli funkční a bezezbytku provozní škodovku „třicítku“? Tady máte možnost!
Maďarský Ikarus 280 máme ještě v živé paměti, ovšem linkové provedení se ani v museích tak často nevidí

Museum dopravy Strašice

Jak už je vidno z několika profilových fotek, tak jde o museum zejména hromadné dopravy. Ukázali jsme vám jen část, která bývá vystavená před rozlehlými halami nebo jezdí po specialních trasách. Ale v halách zůstávají desítky superzajímavých strojů, a to nejen velkých přepravníků osob: jsou tu náklaďáky, osobní vozidla, trolejové věže, makety, modely, dětský koutek a rovněž i několik exponatů, na nichž se můžete přesvědčit, jak obtížné a dlouhodobé je třeba restaurování autobusu – a kdo jen trochu strojům rozumí, musí před desítkami tisíc odpracovaných hodin, které společnému dílu nevěnovali milionaři ve fracích, ale klucí od volantů, hluboce smeknout.

Takže nezapomeňte navštívit Strašice v Plzeňském kraji!!

Otevírací doba:
viz web.

Vstupné:
Dospělí 50 Kč ; děti, studenti, důchodci 20 Kč; rodina 100 Kč.

WEB:
skodabusklub.cz

Facebook:
facebook.com/Muzeum-dopravy-ve-Strašicích-120088648048559/

 

Dodge Coronet 500 představoval koncem 50. let špičku této Chryslerovy divise
Je mezi vámi někdo, kdo nepoznal Corvette? Ne? No proto!! ☺
Dva nesmiřitelní rivalové – Cadillac a Lincoln, dělí je ovšem od sebe bezmála čtyři desetiletí...

Museum amerických aut Lužná

Lužná – museím zasvěcená obec, donedávna zejména pro fandy železniční techniky a tzv. „šotouše“, ale není tomu tak dlouho, co se zde otevřely prostory, zaplněné tím symbolickým, co pro Evropana navozuje pojem „Golden West“. Shromáždit desítky automobilů je věc velmi složitá a nákladná, shromáždit stejný počet amerických klasiků už znamená celoživotní lásku a oddanost křídlům, ploutvím, oceli a chromu.

Pokud tedy do prosvětlených hal zavítáte, nejspíše zůstanete stát bez dechu, protože to, co jste vídávali ve filmech proplouvat širokými třídami Las Vegas, se tu nabízí k pohledům doslova „Face to Face“. Budete-li mít štěstí nebo věnujete-li pozornost tamním webovkám, můžete se přijet podívat i na některé setkání přátel US Cars – a takový svátek snad ani netřeba popisovat…

Otevírací doba:
viz web.

Vstupné:
viz web.

WEB:
jkclassics.cz

Facebook:
facebook.com/jkclassics.cz

Vydáno dne: 11.12.2016 - 10:56