Vydařená Péťova podblanická sobota

Text a foto: Pavel Kopáček

S víc než půlročním předstihem dostali jsme opět pozvání od „Péťova podblanického veteranklubu“ na čtvrtý ročník podniku „S veterany Podblanickem“.

O druhém ročníku jsme vás informovali ještě v „časopisové“ podobě magazinu Veteran, vloni panovalo pekelné horko, tak teď byli všichni zvědaví, jakže to bude s počasím letos. Musím „pochválit“ meteorology, jejich předpověď se vyplnila do puntíku a počasí udělalo radost absolutně každému: těm, co milují sluníčko, těm, co se cítí fajnově pod zamračenou oblohou, těm, kdo prožívají slast při dopadu dešťových kapek, těm, kteří vyhledávají bezvětří, i těm, kdož prožívají pohodu během prudkého chladného větru. Všichni dostali ten svůj díl počasí, jen se to nemuselo takhle otáčet každé dvě minuty.

Do našeho odjezdu okolo desáté dopoledne se na louce seřadily přibližně tři desítky aut a zhruba polovička motocyklů. Mezi automobily samozřejmě počítáme i krásné traktory a dva hasičské specialy, a jeden z nich, ZIL 130, svým hlasem zážehového V8 probouzel nostalgii po dobách, kdy ani užitková technika nemusela páchnout a řachtat...

Velká škoda, že se (během naší návštěvy) neobjevila nějaká ta „předválka“, ale i tak bylo z čeho vybírat. To ostatně uvidíte na hrstce přiložených fotek.

A výsledný dojem? Fajn, dokonce moc fajn – jen snad na dvě maličkosti: ošklivá „služební“ čtyřkolka zaparkovaná mezi historickými krasavci, a pán, který na ní jezdil tak, aby se rachot motoru co možná nejvíce odrážel od okolních kopců a rušil vše ostatní (nebyl jsem jediný, komu se to nelíbilo, soudě alespoň podle komentářů návštěvníků) – a pak: hlasatel se snažil, opravdu, ale tváří v tvář tolika krásným autům, nebylo by od věci příště o každém stroji říci nějakou tu zajímavost – počínaje Trabantem přes naše jawičky, škodovky a tatrovky až po britský MGA a americký Willys MB je historie každého modelu přímo nacpaná zajímavostmi a historickými souvislostmi.

Ale ať tak či tak, poťouchlému počasí skoro nikdo nepřikládal význam, takže se podle plánu mohla celá chromem se skvoucí kolona vypravit na jízdu krajem blanických rytířů.

Děkujeme Péťovi a jeho klubu a těšíme se napřesrok opět na viděnou.

To musel být ale obrovský opeřenec, co „upustil“ takovou značku na kapotu dobově vybavené stovky ☺ …
Přestavba Trabantu 601 je dodatečná, ale mnohým se velmi líbila
Přímo doprostřed 70. let nás zavádí VAZ 2101. I ta černá střecha souhlasí
Jde to i bez akrylatů – a Willys MB navíc vypadá nádherně!
Špičkovou Tatru 603 známe z mnoha středočeských veteranských akcí
Stará dobrá Anglie: MGB je opravdovou klasikou
Ještěže obloha není zelená, byl by to monochrom...
Všude vládla ukázněnost, pohled na „orgány“ držel narušitele stranou
Až na volant a pár nepůvodních drobností byl „Tudor“ 1102 švihák!
Barva oblohy měla občas odstín povelu pro blanické rytíře!
Zetor 15 byl nejmenším brněnským traktorem („desítka“ se do výroby nedostala), a celou dobu si rozvážně poblafával
Pan kominík je excelentní. Ve všední den vymetá, v sobotu startuje veteranskou jízdu
Vydáno dne: 18.06.2017 - 17:51