50 let Lamborghini Miura

MP

Jedním z aut, které letos slaví své výročí, je italská legenda Lamborghini Miura.

Poprvé se představila na ženevském autosalonu v roce 1966, tedy v době, kdy se u nás vyráběla Škoda 1000MB. Nejrychlejší tehdejší sériově vyráběné coupé vzniklo vlastně náhodou. To jednou večer seděli konstruktéři Paolo Stanzani a Gianpaolo Dallara s vývojovým mechanikem Bobem Wallacem a přemítali, jak by asi vypadalo dokonalé „gétéčko“, tedy sportovní automobil třídy Grand Tourismo. Ten přidal to, jiný ubral tady a výsledkem byl nejprve návrh koncepce vozu, a pak úspěšně vystavěné šasi. O návrh karoserie se postaralo studio, jež si tímto návrhem zajistilo nesmrtelnost – Studio Bertone.

Ač se odborná veřejnost těšila na nový vůz, bylo třeba zajistit si dostatek bohatých zájemců. Bob Wallace se tedy vydal do Monte Carla v předvečer konání GP Monaka. Plné město obcházelo rafinovaně vystavené coupé před casinem. Rozhlasová zpráva, varující před ušlapáním vyhnala ke casinu i zbytek lidí a Miura byla královnou večera.

Lamboghini Miura patří k tomu nejkrásnějšímu, co bylo v automobilovém průmyslu vyrobeno. A když se mi někdo snaží názorně ukázat krásu současných automobilů a vysvětlit jejich křivky, vždy si vzpomenu na Miuru – tam nebylo třeba slova...

Vydáno dne: 18.11.2016 - 17:56